Diety, rehabilitacja – porady o zdrowiu

Oddziałowy wanie diety na ciążę

Reklamy

Dlatego jest tak ważna dobrze dobrana dieta w ciąży, istnieją nawet dowody na związek braku konkretnych związków pokarmowych z określonymi wadami rozwojowymi i chorobami np. brak kwasu foliowego wywołuje niedokrwistość megaloblastyczną.

Dobra dieta w ciąży, powinna brać pod uwagę następujące podstawowe problemy: zapotrzebowanie energetyczne w poszczególnych trymestrach ciąży. Hierarchie spożycia w perspektywie proporcji podstawowych składników odżywczych. Zdrowe żywienie kobiet przed zajściem w ciążę (czy stosowały specjalne diety czy zrobiły przed zajściem w ciążę oczyszczanie organizmu z toksyn itp.).

Większe prawdopodobieństwo urodzenia dziecka z niską masą urodzeniową mają te kobiety, które miały małą masę ciała przed zajściem w ciążę, a także te, u których przyrost masy ciała w ciąży był niewielki. Światowa organizacja zdrowia zbadała, że dodatkowy wydatek energii w ciąży wynosi 300 kcal na dobę. Jeśli kobieta nie miała zbyt małej wagi w czasie przed poczęciem, rzekomo nie jest konieczne zwiększenie ”zjadanej” energii w I trymestrze ciąży. Ważne jest nie mniej jednak żeby dieta w ciąży była prawidłowo dobrana najlepiej przez lekarza prowadzącego.

Dieta w ciąży powinna być bogata w witaminy A, D, E i K. Brak witaminy A może przyczynić się do zahamowanie wzrostu dziecka. Z powodu małego stężenia zagęszczenie witaminy K u dzieci w pierwszych dniach po porodzie, należy podawać matkom przed rozwiązaniem oraz dzieciom po urodzeniu suplementy z witaminą K, co zapobiega krwawieniom do czaszkowym.

Dieta w ciąży nie powinna obejmować przede wszystkim alkoholu. Najlepiej nie spożywać alkoholu w nawet najmniejszych ilościach. Alkohol wnika do krwiobiegu dziecka. Zwiększa ryzyko poronienia. Alkohol również może być przyczyną utworzenia się u dziecka upośledzenia psychicznego. Powinno się jeść suplementy które uchronią płód przed niezdrowymi toksynami.

Kobieta ciężarna powinna zrezygnować kofeiny. Kofeina znajdująca się w wielu napojach (np. cola, kawa, herbata) dostaje się przez łożysko do rosnącego dziecka, ale niestety nie może być przez niego przyswojona, gdyż jego organizm nie jest jeszcze w pełni uformowany. Przez to też kofeina jest wstanie oddziaływać na rozwój komórek i zmniejszać przepływ krwi przez łożysko, co negatywnie wpływa na dalszy wzrost malucha.

Reklamy

Reklamy