Diety, rehabilitacja – porady o zdrowiu

Płaskostopie

Reklamy

Właściwie zbudowana stopa posiada trzy punkty podparcia – piętę, głowę pierwszej i piątej kości śródstopia, pomiędzy którymi wysklepiają się łuki. Dzięki nim stopa nie przylega bezpośrednio do podłoża i jest chroniona przed wstrząsami. Płaskostopie powstaje wówczas, gdy któryś z łuków ulega obniżeniu, spłaszcza się. W zależności od tego, który łuk jest płaski, wyróżnia się płaskostopie podłużne lub poprzeczne.

Główną przyczyną płaskostopia jest nadmierne obciążanie stopy, czemu sprzyja, między innymi nadwaga i otyłość, długie przebywanie w pozycji stojącej, długotrwałe bieganie czy skakanie po twardym podłożu, długie marsze z nadmiernie obciążonym plecakiem, a także krzywica. Innym czynnikiem wpływającym na deformację stóp jest niedobór witaminy D. Płaskostopie może być również spowodowane niewłaściwym ustawieniem kości lub ich nieprawidłowym rozrostem. W takim przypadku, aby wyeliminować wadę konieczna jest interwencja chirurgiczna.

Płaskostopie występuje naturalnie u małych dzieci, u których łuk stopy wypełnia jeszcze tłuszcz. W momencie, gdy wiązadła stopy stają się mocniejsze, łuk zaczyna się formować. Płaskostopie ustępuje samoistnie zazwyczaj około trzeciego roku życia. Jeżeli jednak tak się nie dzieje i w kolejnych latach widoczne są u dziecka zmiany wskazujące na płaskostopie, konieczne jest podjęcie leczenia. Zaniedbane w dzieciństwie stopy mogą bowiem w późniejszym okresie życia sprawiać wiele problemów, począwszy od dyskomfortu chodzenia, poprzez trudności w doborze obuwia, aż po bolesne dolegliwości stóp, stawów kolanowych, biodrowych, a nawet kręgosłupa.

Walka z płaskostopiem powinna rozpocząć się od doboru odpowiedniego obuwia, które powinno być nieco dłuższe od naszej stopy, z szerszymi czubkami i wyprofilowaną wkładką bądź specjalnych wkładek ortopedycznych (po konsultacji z lekarzem ponieważ źle dobrane wkładki, zamiast pomóc mogą zaszkodzić naszym stopom). Aby wyeliminować płaskostopie należy również zadbać o właściwą wagę ciała i kondycję fizyczną oraz unikać przeciążania stóp. Warto również podjąć działania fizjoterapeutyczne, polegające na wykonywaniu rozmaitych ćwiczeń, które rozciągną i wzmocnią mięśnie oraz ukształtują nawyk prawidłowego ustawienia stóp. Do najpopularniejszych ćwiczeń należy podnoszenie palcami woreczków z grochem, turlanie piłeczki, chodzenie na zewnętrznych krawędziach stóp, a także chodzenie boso po trawie czy piasku. Leczenie wspomóc mogą także zabiegi kinezyterapii (więcej informacji na temat zabiegu znajdziesz na stronie gabinetu rehabilitacji – Rehabilitacja Kraków).

Reklamy

Reklamy