Diety, rehabilitacja – porady o zdrowiu

Dieta DASH

Reklamy

Dieta DASH nie jest typową dietą odchudzającą, a korzyści z jej stosowania odczuwa cały nasz organizm. Kobieca prasa poradnikowa już jakiś czas temu okrzyknęła ją „najzdrowszą dietą świata”, wiele wskazuje przy tym na to, że autorzy tego sloganu nie pomylili się ani trochę przypisując jej wyjątkową moc.

Mówiąc o korzystnym wpływie diety DASH na nasze zdrowie zazwyczaj zwracamy uwagę przede wszystkim na tym, że jej stosowanie przyczynia się do wypowiedzenia wojny nadciśnieniu i skutecznej walki z nim. Już po czternastu dniach przestrzegania założeń diety ciśnienie tętnicze ulega obniżeniu, wcielanie w życie zdrowszych nawyków żywieniowych przyczynia się zaś do tego, że wraz z upływem kolejnych tygodni wspomniane efekty są jeszcze bardziej widoczne. Oczywiście, osoby, które zmagają się z poważnymi problemami z nadciśnieniem nie mogą rezygnować ani z regularnych wizyt u lekarza, ani z przyjmowania zalecanych przez niego farmaceutyków. Dieta wspomaga walkę z nadciśnieniem, nie może być jednak jedynym środkiem zaradczym stosowanym przez pacjenta.

O stosowaniu diety DASH powinny pomyśleć również osoby, które borykają się z problemem zbyt wysokiego poziomu „złego” cholesterolu. To właśnie on jest jedną z najczęstszych przyczyn chorób układu krążenia, w skrajnych przypadkach może przy tym doprowadzić nie tylko do trwałego uszczerbku na zdrowiu, ale nawet do śmierci pacjenta, zrozumiałe wydaje się więc z nim, że walkę z nim powinniśmy podejmować na wiele sposobów. Dieta DASH uboga w tłuste produkty, żywność wysoko przetworzoną i słodycze pomaga również w regulowaniu gospodarki insulinowej. Coraz częściej zalecana jest więc również diabetykom, choć, w tym konkretnym przypadku, zawsze jej stosowanie powinno być konsultowane z lekarzem opiekującym się pacjentem.

Promująca zdrowe nawyki żywieniowe dieta DASH, która zachęca nas do jedzenia owoców, warzyw, ryb oraz produktów pełnoziarnistych może być również stosowana z powodzeniem jako dieta odchudzająca. Efekty jej działania nie będą, co prawda, widoczne tak szybko, jak ma to miejsce w przypadku typowych diet odchudzających, krzepiące wydaje się jednak to, że mamy do czynienia z dietą, która eliminuje nadmiar tłuszczu niejako przez przypadek, nie wymagając od nas szczególnych wyrzeczeń, rezygnacji z ulubionych potraw oraz głodzenia się w wyniku drastycznego ograniczenia liczby spożywanych kalorii.

Reklamy

Reklamy